Kapat
Türk Telekom Kampanyalar 13.392 0

MEB’den Tatil Süresinde 3 GB Bedava İnternet

Dünyayı sarsan ve birçok ülkede çok sayıda insanın ölümüne neden olan Koronavirüs, tüm önlemlere rağmen ne yazık ki ülkemize de geldi. Türkiye’de çıkan ilk vakanın ardından gerekli tüm önlemler ayrıntılı şekilde alındı. Önlem alınan alanların başında okullar geldi. Milli Eğitim Bakanlığı, okulları tatil ederken evden eğitim verileceğini açıkladı. Eba üzerinden de alınabilecek bu eğitim için operatörler ortak olarak 3 GB internet hediye edileceğini açıkladı. Bu yazımızda MEB’den Tatil Süresinde 3 GB Bedava İnternet hakkında detayları paylaşacağız.

Koronavirüs, Aralık ayında Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede dünyanın her yerine yayılan ölümcül bir virüs. Ülkemizde her türlü önlem en ince ayrıntısına kadar alınmış durumda. Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile Türkiye’de bir kişide koronavirüs görüldüğü belirtildi.

SALGININ İLERLEMEMESİ İÇİN TÜM ÖNLEMLER ALINDI

Bakanlığın açıklamasının ardından hemen her alanda salgının yayılmasını ve virüsün etkisini artırmasını engellemek amacıyla gerekli önlemler alınmaya başladı. Önlem alan kurumların başında Milli Eğitim Bakanlığı geldi.

Milyonlarca çocuğun her gün toplu taşıma araçlarını kullanarak okula gidip geliyor olması ve bu durumun riskli olması nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı okulların tatil edildiğini açıkladı. Açıklama kapsamında öğrenciler 16 – 23 Mart arası 1 hafta tatil yapacaklar. Ardından gelen 23 – 30 Mart haftasında ise uzaktan eğitim yapılacak.

23 MART’ TAN İTİBAREN UZAKTAN EĞİTİM BAŞLIYOR

Milli Eğitim bakanı Ziya Selçuk tarafından yapılan açıklama kapsamında Nisan ayının başında gerçekleştirilecek olan ara tatilin 16 Mart tarihine çekildiği belirtildi. 16 Mart tarihinden itibaren ilk, orta ve lise öğrencileri virüs nedeniyle tatile girecekler.

23 Mart itibariyle ise uzaktan eğitim başlayacak. Öğrenciler, ister televizyon kanalları ister EBA üzerinden her gün derslerine devam edecekler. Uzaktan eğitim sayesinde öğrencilerin derslerinden geri kalmaması sağlanacak. Virüsün etkisini yitirip yitirmemesine bakılarak tatilin uzatılması konusunda karar verilecek.

MEB’DEN TATİL SÜRESİNDE 3 GB BEDAVA İNTERNET

Koronavirüs nedeniyle okulların tatil olmasıyla birlikte uzaktan eğitim yapacak öğrencilerin mağduriyet yaşamaması için her türlü önlem alındı. Milli Eğitim Bakanlığı, EBA üzerinden internet kullanarak ders dinleyecek öğrenciler için operatörlerle bir anlaşma hazırladı.

Anlaşma kapsamında EBA kullanarak eğitim alacak olan tüm öğrencilere 3 GB internet hediye edilecek. Kampanya tüm operatör kullanıcıları için geçerli olacak.

TURKCELL EBA KULLANIMINA ÖZEL 3 GB İNTERNET NASIL ALINIR?

Turkcell EBA kullanımına özel 3 GB interneti almak için Turkcell abonelerinin faturalı ya da faturasız hat kullanmasına bakılmaksızın BİP uygulamasına girerek Eba kanalına abone olması gerekecek. BİP EBA abonesi olan tüm Turkcell abonelerinin hattına 3 GB internet tanımlanacak. 3 GB internet, sadece EBA’ ya giriş zamanlarında aktif hale gelerek öğrencilerin eğitimlerine kolaylıkla devam etmesi sağlanacak

TÜRK TELEKOM EBA KULLANIMINA ÖZEL 3 GB İNTERNET NASIL ALINIR?

Türk Telekom EBA kullanımına özel 3 GB interneti almak için SMS ile başvuruda bulunmak gerekecek. Türk Telekom aboneleri, cep telefonlarından EBA yazıp 5555’e SMS göndererek 3 GB internet kullanma hakkına sahip olacaklar. Kampanya dahilinde SMS ile başvuruda bulunan Türk Telekom abonelerinin hatlarına sadece EBA kullanımında geçerli olan 3 GB internet tanımlanacak.

VODAFONE EBA KULLANIMINA ÖZEL 3 GB İNTERNET NASIL ALINIR?

Vodafone EBA kullanımına özel 3 GB interneti almak için abonelerin herhangi bir işlem uygulamasına gerek yok. Vodafone, abonelerinin hatlarına 3 GB interneti otomatik olarak tanımlayacak. Vodafone abonelerine verilen 3 GB interneti sadece EBA kullanımları sırasında aktif hale gelecek. Aboneler bunun dışındaki internet kullanımlarında kendi internet paketleri üzerinden ücretlendirilecekler.

EBA ÜZERİNDEN UZAKTAN EĞİTİM NASIL VERİLECEK?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı program kapsamında öğrenciler EBA üzerinden uzaktan eğitim yapabilecekler. Uzaktan eğitim için EBA’ yı tercih eden öğrenciler, sistem üzerinden öğretmenleri ve sınıf arkadaşları ile iletişime geçme ve birlikte ders çalışma şansına da sahip olacaklar.

EBA sisteminde her sınıf seviyesine göre ders öğretimi, tekrar videoları, testler yayınlanacak. Öğrenciler, öğretmenlerinin gönderilerini görebilecek, soru sorabilecek. Virüs sorununun ortadan kalmasına kadar uygulanacak olan sistem şimdilik 30 MART tarihine kadar belirlenmiş durumda. Koronavirüs salgınının ülkemizdeki gidişatı göz önünde bulundurularak 30 Mart tarihinden itibaren uzaktan eğitim sistemine devam edilip edilmeyeceği belirlenmiş olacak.

 

Derin Erdoğan {Derin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir