Kapat
Türk Telekom Kampanyalar 3.399 0

Ücretsiz 10 GB İnternet Mesajlarına Dikkat

Dolandırıcılar insanları kandırmak için hemen her yöntemi rahatlıkla kullanabiliyor. Özellikle Facebook ve Whatsapp gibi sosyal medya devlerinin alet edildiği bu dolandırıcılık girişimlerine bir yenisi daha eklendi. Dolandırıcılar şimdi de insanları ücretsiz 10 GB internet verme vaadi ile kandırıyor. Bu yazımızda Ücretsiz 10 GB internet Mesajlarına Dikkat başlığının detaylarını anlatacağız.

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte dolandırıcılık yöntemleri de teknolojik kullanıma doğru kaymaya başladı. İnsanların hemen her gün kullandığı sosyal medya platformları, dolandırıcıların mekanı haline geldi.

ÜCRETSİZ 10 GB İNTERNET MESAJLARINA DİKKAT

Sosyal medyanın en fazla kullanılan platformlarının başında gelen Facebook ve Whatsapp, dolandırıcıların en çok kullandıkları mekanlar. Bu iki platform üzerinden farklı firma isimleri kullanılarak GB dağıtma yalanları söyleniyor.

Facebook ve WhatsApp üzerinden uygulanan son dolandırıcılık hikayesi THY bilet ve Migros ücretsiz kupon yalanı olmuştu. Şimdi ise insanların internet ihtiyacını göz önünde bulunduran dolandırıcılar ücretsiz 10 GB internet vaadiyle insanları kandırmaya çalışıyor.

WHATSAPP ÜCRETSİZ 10 GB İNTERNET YALANINA İNANMAYIN

Dolandırıcılar, son günlerde Whatsapp üzerinden ücretsiz 10 GB internet verildiğine dair mesajlar dolaştırmaya başladı. Sahte bir internet sitesi üzerinden yapılan bu işlemde kullanıcılara kendilerine yönelik hazırlanmış bir ankete katılarak 10 GB internet kazanabilecekleri ve bu anketi arkadaşları ile paylaşarak daha fazla kazanma şansına sahip olacakları şekilde mesajlar gönderiliyor.

Sahte site tarafından gönderilen ankette kullanıcıların 20 GB – 30 GB – 50 GB hediye internet kazandıkları ancak hediyeyi almak için gönderilen mesajın Whatsapp kişileri ve grupları ile paylaşılması gerektiği ifade ediliyor. Gönderilen dolandırıcılık mesajının tam metni şu şekilde; “Ücretsiz internet nasıl etkinleştirilir: 1.Bu tanıtım WhatsApp’ taki tüm arkadaşlarınızla/gruplarla paylaşın (“PAYLAŞ” düğmesini tıklayın); ”

KULLANICILARIN TELEFON REHBERİNE GİRİP NUMARALARI ALIYORLAR

Söz konusu mesajı alan Facebook ve Whatsapp kullanıcıları, paylaş düğmesine tıkladıkları anda dolandırıcıların ağına düşmüş oluyorlar. Dolandırıcılar, o dakikadan itibaren kişinin cihazına ulaşma, kişisel bilgilerini görebilme, rehberinden diğer kişilerin numaralarına ulaşabilme şansına sahip oluyor.

Kişinin cihazını ele geçiren dolandırıcılar, Whatsapp ve rehber üzerinden aldıkları numaralara da aynı yöntem ile ulaşarak dolandırıcılık ağını daha da genişletmeyi başarıyor. Ücretsiz 10 GB internet kazanmak isterken kişisel verileri dolandırıcılara kaptırmamak için Facebook ve Whatsapp kullanıcılarının mümkün olduğunca bu tür mesajlara itibar etmemesi gerekiyor.

MİGROS BİLET VE THY BİLET SAHTEKARLIĞINA DİKKAT

Dolandırıcılar ücretsiz 10 GB internet yalanı ile birlikte sosyal medya kullanıcılarını Migros marketlerde geçerli 1200 TL değerinde ücretsiz alışveriş kuponu ve THY uçuşu için kullanılabilecek ücretsiz uçak bileti gibi sahte hediyelerle de kandırmaya çalışıyor.

Teknoloji uzmanlarının bu konuda yaptığı ciddi uyarılar arasında özellikle Facebook ve Whatsapp üzerinden gelen ücretsiz 10 GB internet başta olmak üzere sahte hediye mesajlarının hemen silinmesi yönünde oluyor.

Derin Erdoğan {Derin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir